Těsnopis ve válce - 2. část

21.07.2020

Převzato z Těsnopisných listů z října 1940, autorem článku je Prof. M. Kamínek.

V této druhé části se dozvíte především o práci lazaretního stenografa, ale i o dalších možnostech využití těsnopisu ve válce.

Platí-li v občanském a zejména v obchodním životě heslo, že čas jsou peníze, platí ve válce velmi často heslo: čas je krev.

Práce lazaretního stenografa

Docela nové samostatné zaměstnání, vyžádané válkou, je lazaretní stenograf. Tento doprovází lékaře při každé jeho obchůzce nemocničními sály. Jelikož vzezření nemocného může býti vodítkem pro další ošetřování, má doprovázející stenograf za úkol zaznamenávati různé lékařovy poznámky.

Kdyby si měl lékař vše vypisovati zdlouhavým písmem obyčejným sám, potřeboval by k obchůzce lazaretu se 125 nemocnými nejméně 2-3 hodiny. I při převazech a operacích je zapotřebí učiniti si mnoho poznámek, které jsou důležité pro další ošetřování rány.

Použití těsnopisu v nemocniční administrativě

Při čtení došlé pošty diktuje lékař ihned odpovědi, které stenograf pak sám vyřídí. Jeho blok se stenogramy slouží za průkazné koncepty. Přepisování nadiktovaných poznámek do příslušných tiskopisů a vyřizování korespondence podle stenogramů je práce značná.

Rychlé zaevidování velkého počtu raněných

Avšak největší práce očekává nemocničního stenografa při příjezdu transportu raněných. U každého jednotlivého raněného vojáka sepisuje se podrobné vylíčení původu a průběhu zranění a jeho okamžitý zdravotní stav. Kdyby toto vše mělo se sepisovati obyčejným písmem, vyžádaly by si tyto práce dlouhé doby.

Každý zraněný má po přestálém transportu jednu jedinou touhu: spánek. A zásluhou stenografa se toto přání splňuje co možno nejdříve. A když ranění se oddávají zaslouženému spánku, začíná vlastní práce pro stenografa. Musí každému z nich poříditi nemocniční lístek a převésti do něho poznámky ze svých stenogramů a předložiti je později lékaři k nahlédnutí. Při tomto množství práce teprve vyniká úspora času, jíž se dociluje použitím stenografie. Mimoto má zde těsnopis i ten velký význam, že všechna konečná práce se může vykonati v klidu a bez ustrašených a zvědavých pohledů raněných.

Stejně bohatá činnost očekává nemocničního stenografa opět při propouštění raněných z nemocniční péče. Tu se opět stenografuje zdravotní stav při opouštění lazaretu, jímž pak se ukončí nemocniční výkaz raněného vojáka.

Další povinnosti nemocničního stenografa

K těmto hlavním pracem nemocničního stenografa přistupují ještě jiné příležitostné, ale velmi časté písemné práce, jako žádosti o dovolené, o přeložení, soukromé dopisy atd., což vše se vyřizuje pomocí těsnopisu mnohem rychleji a spolehlivěji.

Z toho všeho je vidno, že činnost lazaretního stenografa je velmi rozmanitá a hlavně zodpovědná. Při této práci musí býti stenograf též velmi pozorný, jelikož lékařem pronesené poznámky, které se hemží obvykle latinskými slovy, musí býti přesně převedeny. Tato práce vyžaduje i naprostou přesnost, poněvadž záměna by mohla míti neblahé následky. Pocit zodpovědnosti a důležitosti vykonávaného povolání zvyšuje i radost z práce a dodává nadšení, jehož je ke každé zdárné činnosti zapotřebí.

Použití těsnopisu jako tajného písma v dopisech zajatců

Ze světové války jsou známy i četné případy, kdy bylo užito těsnopisu jako varujícího signálu. Mezi obyčejné písmo v dopisech zajatců byla vsunuta těsnopisná slova, z nichž bylo jasno, že znění dopisu bylo nadiktováno a vynuceno a žádáno, aby se na prosby v dopise tlumočené nereagovalo. Jednalo se nejčastěji o žádosti, aby byly poslány zajatcům peníze. Jeden zajatec žádal svou ženu, aby jeho dopis dala též přečísti jednomu z jeho kamarádů. Tento pak poznal, že háčky, otazníky neznamenají zakončení slov atd., ale dávají těsnopisné znaky, z nichž přečetl, že pisatel byl k napsání dopisu přinucen a že peníze, o které v dopise žádá, se nemají posílati, jelikož by je stejně nedostal vyplaceny.

Další možnosti využití těsnopisu ve válce

Je ještě mnoho způsobů praktického využití znalosti těsnopisného umění v době války a to jak v zázemí, tak hlavně v poli v nejpřednějších řadách proti nepříteli. Tam rozhoduje často i nejmenší zlomek času a včasné či opožděné dodání důležité zprávy může rozhodnouti o vítězství nebo smrti. Při používání poštovních holubů, u nichž se může použíti jen malého kousku papíru k napsání zprávy, má těsnopisné písmo opět velmi značnou výhodu před dlouhým písmem obyčejným.

Platí-li v občanském a zejména v obchodním životě heslo, že čas jsou peníze, platí ve válce velmi často heslo: čas je krev.

Další články na téma těsnopis ve válce v rubrice Válečná stenografie.

Prof. Miroslav Kamínek

Více informací o Prof. Kamínkovi najdete zde:

https://www.facebook.com/profMiroslavKaminek

Těsnopis mě baví
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky