Těsnopis ve válce - 1. část

21.07.2020

Převzato z Těsnopisných listů z října 1940, autorem článku je Prof. M. Kamínek.

Z článku se dozvíte, jaký význam měl těsnopis při rychlém a spolehlivém vyřizování rozkazů.

Platí-li v občanském a zejména v obchodním životě heslo, že čas jsou peníze, platí ve válce velmi často heslo: čas je krev.

Proč byl těsnopis užitečný ve válce

Těsnopis, jakožto prostředek pro rychlé a spolehlivé zaznamenávání a předávání zpráv, rozkazů a hlášení, přispívá ke zvýšení údernosti armády. A proto práce na poli těsnopisného umění je prací pro vlast. Světová válka, která zvrátila různá dříve zastávaná mínění, zvyky a zřízení, toto tvrzení naprosto potvrdila.

Kde se těsnopis ve válce používal

Velmi četní účastníci světové války se přiznávají, že by byli nikdy nevěřili, že těsnopis může míti při vedení války takovou důležitost, jak se o tom sami přesvědčili. S tímto uměním setkávali se totiž ve všech vojenských kancelářích, v telefonních ústřednách, na frontě při přijímání hlášení a rozkazů a vůbec všude, kde se musilo pracovati rychle a spolehlivě.

Mnohým, kteří se v míru těsnopisu naučili, naskytla se ve válce možnost vyniknouti a státi se středem zájmu a pozornosti. Právě v poli, kde často velice záleží na doslovném znění zprávy, přichází vhod úspora času a místa, čehož je možno dosáhnouti použitím těsnopisu. Mnozí byli pro své těsnopisné schopnosti vyznamenáni. I zde a zejména zde se ukázaly a ocenily vlastnosti, které doprovázejí těsnopisné umění, totiž rychlost, pohotovost a přesnost.

Lidé těsnopisu neznalí trpce pak litovali, že se tomuto umění nenaučili. A když viděli, jaké úspěchy přináší znalost těsnopisu, začali se u svých šťastnějších kamarádů, uprostřed války, těsnopisu se zápalem učiti, litujíce, že tak neučinili již dávno za poměrů mnohem příznivějších a klidných.

Výhoda rychlosti

Stenografové uplatní se v poli zejména při telefonní službě. Kdyby se tak mohlo díti vždy a všude, dalo by se použíti rychleji telefonní linky k jiným stejně důležitým a spěšným účelům. Možností rychlejšího podávání zpráv ušetří se i na pracovních silách, neboť důstojníci, kteří diktují telefonické zprávy a rozkazy, jsou dříve s touto prací hotovi a mohou se věnovati jiným svým důležitým úkolům.

V blízkosti nepřítele není přípustno podávati rozkazy a hlášení telefonicky, protože nepřítel by mohl použitím výborných odposlouchávacích zařízení  snadno sledovati telefonní rozhovory. Toto nebezpečí je však aktuální jen tehdy, když se zprávy musí diktovati příliš pomalu, protože službu konající hlídka v přijímací stanici zapisuje zprávy obyčejným zdlouhavým písmem. Kdyby u telefonu v přijímací stanici seděl stenograf, mohly by býti zprávy diktovány mnohem rychleji, čímž by se odposlouchávání zpráv nepříteli značně ztížilo, ne-li úplně znemožnilo.

Výhoda přesnosti

Rozkazy do nejpřednějších sledů doručují spojky. Znění jejich musí si spojka nejčastěji zapamatovati, poněvadž není času na dlouhé zapisování. Je samozřejmé, že na přesnosti těchto rozkazů záleží velmi mnoho. A tu si každý dovede jistě dobře představiti, jaký význam tu má voják znalý těsnopisu, který si rychle rozkaz načrtne a může jej pak doslovně vyříditi.

Možnost použití jako tajné písmo

Při výzvědných letech se může velmi snadno přihoditi, že letec, který má u sebe důležité zprávy pro armádního velitele, je sestřelen. Podle těchto zpráv může pak nepřítel okamžitě zaříditi příslušná obranná opatření. Jak by bylo při takovémto neštěstí výhodné, kdyby letec měl hlášení napsané stenograficky! Možnost, že by nepřítel hlášení mohl na místě ihned rozluštiti, je velmi nepravděpodobná. A než by se někdo našel, kdo by byl s to těsnopisnou zprávu přečísti, byla by možná už bezcenná. V takovýchto případech sloužil by těsnopis jako jakýsi druh tajného písma a mohl by prokázati velmi cenné služby.

Stenografové a písaři na stroji jsou stále vyhledáváni pro službu u vojenských správních úřadů. Zde užívá se těsnopisu čím dále tím více a těžce se pociťuje nedostatek stenografů. Zejména u vyšších a nejvyšších vojenských úřadů se uplatňuje znalost těsnopisu velmi účinně. Jinak by vysocí vojenští hodnostáři musili vysedávati celé dlouhé hodiny za psacími stoly, kdyby nepoužívali sami stenografie nebo neměli k ruce někoho, kdo ji ovládá. Nejlépe je na tom ovšem ten, kdo sám těsnopis zná. Do různých důležitých schůzí nelze vždy přibrati stenografujícího vojína nebo nižšího důstojníka. A tu si může velitel rychle sám nastenografovati vyskytnuvší se otázky a nové nápady k pozdějšímu použití, aniž by tím byl rušen z běžného hovoru. Mnoho nedorozumění lze odstaniti přesně a pečlivě zapsanou poznámkou.

Pokračování naleznete v sekci Válečná stenografie.

Těsnopis mě baví
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky